Светосавска академија у Гимназији Лаза Костић је и ове године обележена на посебан начин, свечаном академијом која слави идеју светосавља као просветитељску мисао о знању и мудрости, која се вековима преноси и чува у нашем народу. Свечаности су присуствовали Драгана Милошевић, покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама и Милан Грујин, руководилац Школске управе Нови Сад

Након интонирања „Химне Светом Сави‟, славског обреда и сечења славског колача, директорица Јасмина Вуковљак се обратила поздравном речју окупљенима у пуној позоришној сали наше школе.
Гимназија је ове године, први пут, добила куму, Драгану Колунџић, ученицу прве генерације наше школе и маму матуранткиње Нине Јовановић. Кума Драгана Колунџић је у дирљивом обраћању поздравила госте, професоре, ученике и учеснике свечане академије.

Ученици наше школе су одиграли представу "Велики умови Српске Атине". Радња је смештена у деветнаести век, у стару новосадску кафану „Код Камиле‟. Новосадске кафане су биле предворје првих парламената, библиотека, песничких вечери. Велики број угледних Срба је тамо долазио да сретне пријатеље, политичке истомишљенике, али и љуте противнике. Идеја српства и живота у једној Србији им је била свима у срцима. На сцени су оживљени живописни ликови Светозара Милетића, Јована Јовановића Змаја, Ђуре Јакшића, Михајла Полит Десанчића, Лазе Костића, Марије Трандафил, Јована Ђорђевића и других знаменитих Новосађана 19. века, којима долази у посету Јован Ристић, изасланик кнеза Михаила.

Смењивали су се смех, добра шала, музика и озбиљна прича о визијама које су пронашле свој одраз у далекој будућности. Комад је завршен говором Светозара Милетића и хорском песмом „Српкиња‟ Исидора Бајића, у извођењу гимназијског хора.  За сјајну представу су заслужни вредни ученици  наше гимназије са својим креативним професорицама Свјетланом Томић Пилић, Соњом Лештар, Драганом Миленковић и Светланом Петровић.

Више слика са Светосавске академије можете погледати у галерији.