Програм дешавања:

14. мај 2015. 18:00 – „ОТВОРЕНА ВРАТА“

16. мај 2015. 10:00 – „ОТВОРЕНА ВРАТА“

16. мај 2015. 19:00 – КОНЦЕРТ ШКОЛСКОГ ХОРА И ОРКЕСТРА

20. мај 2015. 19:00 - ШКОЛСКО ПОЗОРИШТE - „Сироти мали хрчки“

23. мај 2015. 19:00 -„Београдска трилогија“

Културна манифестација под називом „Лазино пролеће“ организована је у нашој школи од 14 до 23. маја и обухватила је два термина за „Отворена врата“ (14. и 16.маја 2015.), позоришне представе нашег школског позоришта „Сироти мали хрчки“ (20.маја 2015.) и „Београдска трилогија“ (23.маја 2015.) и Годишњи концерт хора Гимназије „Лаза Костић“ (16.маја 2015.)

„Отворена врата“ су имала за циљ представљање наше школе будућим ђацима. У два дана било је преко 120 ученика предвођених својим наставницима из десетак новосадских основних школа. Историјат, начин и организацију рада наше школе представиле су им професорке Зорица Кокаи и Лидија Огњановић. Школски хор и оркестар, које води  професорка Марина Алексић, употпунили су слику наше гимназије коју смо желели да пренесемо осмацима, будућим гимназијалцима.  Након програма ученици су прошетали кроз сва три павиљона, ушли у учионице и прошли нашим прелепим парком.

Годишњи концерт школског хора и оркестра привукао је пуну салу родитеља, ученика, професора и пријатеља школе. Вешта палица проф.Марине Алексић водила их је целе године и резултати заједничког рада ученика и професорке -  ентузијасте подстакла је снажне емоције. Посебан ужитак пружиле су   етно песме „Црвен цвете“, „Небо моје“, „Вода“, „Додолице“... Уз громогласан аплауз извођачи су два пута излазили на бис и сјајном утиску додали још неколико  нумера.

“Београдска трилогија“ је представа која се већ други пут изводи на сцени наше гимназије. 23.маја наши ученици (Бојан Бабић- Кића, Јован; Бранислав Алексић-Мића; Тања Дрчелић-Алена; Рената Киш-Соња; Јелена Танасић-Каћа; Михајло Перић-Дуле; Душан Вукадиновић-Милош; Снежана Кнежевић-Мара; Александар Тобџић-Дача) играли су пред пуном салом, могло би се рећи, на готово професионални начин три  трагичне приче младих изгубљених у транзиционом друштву које их је уништило. Професорка Весна Зечевић је са пуно маште, енергије и уметничког дара припремила нашу  екипу глумаца. Дуг и упоран аплауз био је доказ њиховог успеха.

Премијера представе „Сироти мали хрчки“ изведена је 20. маја 2015. Театар апсурда прати сукоб два службеника који прети да  угрози стабилност комплетне владе. Млади професор Ђорђе Петровић окушао се у режији и својим еланом  анимирао ученике, који су такође почетници у овој области. Иако се ради о ученицима – глумцима аматерима (Тијана Адам, 1-1; Вељко Дрљача,1-3; Душан Вукадиновић, 2-1; Сташа Костић, 2-2; Анастасија Гроздановић, 3-1; Нађа Вукореп, 3-1), њихова глума је била толико снажна и убедљива да их је публика наградила јаким  и дугим аплаузом.

професори Наташа Милосавић и  Лидија Огњановић